«شاهزاده ماهان» در خطر خروج از یونسکو

«شاهزاده ماهان» در خطر خروج از یونسکو

 

با وجود اینکه به‌گفته مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمان روزانه یک بنای تاریخی در کرمان شناسایی می‌شود اما به نظر نمی‌رسد صنعت گردشگری در کرمان حال خوشی داشته باشد آنچنان که گلایه‌هایی ازسوی فعالان غیردولتی را مبنی بر تلف شدن جاذبه‌های گردشگری این استان، برانگیخته است.

استان کرمان جاذبه‌های دیدنی زیادی دارد که حتی برخی از آنها به ثبت جهانی رسیده‌اند. باغ شاهزاده ماهان کرمان یکی از بهترین و بی‌نظیرترین باغ‌تخت‌هایی است که در یک منطقه کویری می‌تواند وجود داشته باشد. مسجد گنجعلی‌خان در کنار سرای گنجعلی‌خان قرار دارد و این مسجدی است که به لحاظ معماری و هنرهای به‌کار رفته در آن از مقرنس‌کاری داخل گنبد و خطاطی گرفته تا حجاری‌ها و کاشی‌کاری‌های داخل و بیرون مسجد و گچ‌بری‌های اجرا شده بر تاق‌نما که چشم بسیاری از گردشگران را به خود خیره می‌کند همه و همه سبب شده تا این مسجد کوچک مجموعه‌ای از هنرهای دوره صفویه را یک جا به نمایش عموم بگذارد. آبشارهای خوشکار نیز دیدنی هستند. قلعه‌گنج از شهرهای جنوبی استان کرمان است. در باور بسیاری از مردم زندگی در کپر نهایت فقر و تنگدستی است اما با ساخت و راه‌اندازی هتل کپری قلعه گنج این نماد از باور عامیانه بسیار فاصله گرفته است. بزرگ‌ترین یخچال خشت و گلی جهان هم در کرمان قرار دارد. قدمت یخدان مویدی به اواخر دوران صفویه باز می‌گردد. باغ فتح‌آباد، ارگ بم، آبشار سیمک، بزرگ‌ترین جنگل دست کاشت ایران، کوه‌های صاحب‌الزمان و جنگل پردیسان قائم از نمونه‌ مکان‌های گردشگری استان کرمان هستند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمان ابتدای همین ماه بود که گفت: به‌طور میانگین روزانه یک بنای تاریخی یا محوطه باستانی جدید در این استان شناسایی می‌شود.

به گزارش سایت اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمان، غلامرضا فرخی اظهار کرد: درحال‌حاضر ۷هزار بنای تاریخی در استان کرمان شناسایی شده که از این تعداد ۷۰۰ اثر در فهرست آثار ملی و ۷اثر در فهرست میراث‌جهانی ثبت شده است.

وی با بیان اینکه انتظار می‌رود بیش از ۱۲هزار بنای تاریخی در استان کرمان وجود داشته باشد، تصریح کرد: درحال‌حاضر به‌طور میانگین روزانه یک بنای تاریخی یا محوطه باستانی جدید ازسوی اهالی بومی، دوستداران میراث‌فرهنگی، شوراهای اسلامی، دهیاری‌ها یا کارشناسان این اداره کل معرفی یا شناسایی می‌شوند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمان با تاکید بر اینکه اعتبارات دولتی پاسخگوی مرمت بناهای تاریخی نیست، افزود: با اعتبارات موجود نمی‌توان حتی ۵درصد از این قبیل بناها را در هر سال مرمت و بازسازی کرد.

یکی از شهرهای دیدنی کرمان شهر ماهان است. ماهان شهری است خوش آب و هوا در جنوب‌شرقی ایران در استان کرمان و باغ شاهزاده، آرامگاه شاه نعمت‌الله‌ولی، خانه شترگلو، هفت باغ و آسیاب بادی از جمله جاذبه‌های طبیعی و تاریخی ماهان هستند. با وجود این انجمن‌های مردم نهاد و متولیان بخش خصوصی از شرایط صنعت گردشگری در کرمان رضایت ندارند.

جاذبه‌ها حفاظت نشوند از ورود گردشگر خبری نمی‌شود

مسئول شبکه گردشگری و دوستداران میراث‌فرهنگی ماهان درباره مشکلات گردشگری در این استان و از جمله شهر ماهان گفت: بنابر اصول تئوری صنعت گردشگری الزاماتی برای رونق صنعت گردشگری وجود دارد اما در عمل شاهد هستیم که صنعت گردشگری گاه آلوده روابط و سوء‌مدیریت‌ها قرار می‌گیرد.

حامد آزادپور در گفت‌وگو با خبرنگار صمت اظهار کرد: جاذبه‌های استان کرمان در حال تلف شدن هستند. هم خرابی در کمین این آثار است و هم ظرفیت‌های درآمدزدایی این آثار در معرض نابودی است. یعنی این جاذبه‌ها به‌خوبی محافظت و پاسداری نمی‌شوند. ضمن اینکه افرادی که هویت آنها برای ما مشخص نیست در کار اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کرمان دخالت می‌کنند. آنچنان که قرار است در آذر گردهمایی ملی برگزار شود و برگزارکننده این همایش به‌صراحت اعلام نشده است. با وجود این مشخص است که هزینه زیادی برای این همایش شده است.

در برگزاری این همایش مشورتی با متخصصان بومی گردشگری و میراث‌فرهنگی نشده است. این در حالی است که همگی می‌دانند یک برنامه‌ریزی واقعی تنها با دخالت دادن افراد بومی و متخصص این حوزه قابلیت اجرای درست را پیدا می‌کند.

وی بیان کرد: وقتی جاذبه‌های گردشگری کرمان به‌درستی مدیریت نشوند، طبیعی است که جذب گردشگر هم با مشکل روبه‌رو می‌شود. به‌عنوان نمونه، باغ شاهزاده ماهان را داریم که ثبت جهانی شده است.

یونسکو بارها نسبت به اتفاق‌های پیرامونی باغ شاهزاده ماهان تذکر داده است. باغ شاهزاده به نوعی یک باغ موزه است و این بدان معناست که نباید در این محدوده رستوران و اقامتگاه یا سرویس‌های بهداشتی که به آب‌های سطحی آسیب می‌زنند، داشته باشیم. شاهد هستیم که چاه‌هایی برای رستوران و اقامتگاه حفر می‌شود. یونسکو قوانینی را برای حفاظ باغ‌های ایرانی تعریف کرده و تذکرهایی هم داده است و اگر متولیان امر به این تذکرات بی‌توجهی کنند، باغ شاهزاده ماهان از ثبت جهانی خارج خواهد شد.

این کارشناس حوزه گردشگری ادامه داد: علاوه بر این، استان کرمان برای جذب گردشگر نیاز به جاده‌سازی و راه‌سازی‌هایی دارد و باید خارج از رابطه‌ها و به‌طور حرفه‌ای اداره شود.

وی گفت: جاذبه‌های گردشگری استان کرمان با سایر استان‌ها متفاوت است و باید نوع تبلیغات و محتوای آن نیز براساس ویژگی‌های جاذبه‌های گردشگری این استان باشد. آزادپور بیان کرد: در استان کرمان جاذبه‌های گردشگری کویر، منابع طبیعی، تاریخی، سلامت و مذهبی وجود دارد و اولویت آن جاذبه‌های گردشگردی طبیعی به‌ویژه کویر است.

جاذبه‌های گردشگری دریا و کوه برای گردشگران شناخته شده هستند اما هنوز مردم با جاذبه‌های گردشگری در کویر ناآشنا هستند و اگر در معرفی این جاذبه‌ها و گسترش خدمات گردشگری در این مناطق تلاش بیشتری شود به‌طور حتم، شاهد افزایش گردشگران هستیم.

گردشگری کرمان در کما

نایب رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی استان کرمان نیز مدتی پیش از تعبیر به کما رفتن گردشگری کرمان استفاده کرده و گفت: دل‌مان برای استان می‌سوزد و مستاصل شده‌ایم که در این شرایط به کار ادامه دهیم یا خیر؟ هیچ‌کس حامی نیست و کوچک‌ترین مسئله‌ای که پیش می‌آید همه خود را کنار می‌کشند.

مسعود دهقانی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره وضعیت گردشگری استان کرمان اظهار کرد: گردشگری کرمان به کما رفته و متاسفانه نه حضور فعالی در نمایشگاه‌ها داریم و نه خوراک تبلیغاتی برای معرفی کرمان وجود دارد. وی افزود: از طرف کسانی که هیچ مسئولیتی در جهانگردی استان ندارند، فشار زیادی به بخش گردشگری استان تحمیل می‌شود.

دهقانی با اشاره به دخالت نهادهای غیرمرتبط در فعالیت‌های حوزه گردشگری تصریح کرد: سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری که متولی کار است، از سوی این نهادها به هیچ گرفته می‌شود و نه نظر کارشناسی و نه نظر صنف را می‌پرسند و به‌طور مستقیم عمل و عرصه را بر فعالان تنگ کرده‌اند.

نایب رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی استان کرمان با بیان اینکه در این شرایط کسانی که در این حوزه کار می‌کنند به فکر واگذار کردن سمت خود و حتی رفتن از کرمان هستند، اظهار کرد: از مسئولان سوال داریم که با این محدودیت‌ها و شرایط ایجاد شده چگونه می‌خواهیم گردشگری پیشرفت داشته و شغل ایجاد شود؟

بازرس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران اظهار کرد: من با ۲۶سال تجربه کار چگونه می‌توانم سرمایه‌گذار جذب کنم و کسانی را به استان دعوت کنم در حالی که خودمان حمایت نمی‌شویم؟

به‌طور قطع زمانی که افراد زیرفشار باشند سرمایه خود را جای دیگر می‌برند و متاسفانه به همین دلیل استان عقب افتاده و روز به روز وضعیت بدتر می‌شود. وی با تاکید بر اینکه با شرایط موجود، آینده‌ای برای گردشگری استان کرمان متصور نیستیم، اظهار کرد: باوجود استان‌های همجوار همچون فارس و یزد که به‌شدت در حوزه گردشگری فعالیت می‌کنند و نمایشگاه و پروازهای گوناگون دارند، ما حتی یک پرواز خارجی در کرمان نداریم و من دنبال راه‌اندازی یک پرواز خارجی به استان کرمان بودم که با شرایطی که به‌وجود آمد، از این کار پشیمان شدم.

سخن پایانی

هر یک از استان‌های ایران جاذبه‌های گردشگری فراوانی دارند که شاید به‌درستی به گردشگران معرفی نشده‌اند. یکی از این استان‌ها، استان کرمان است که با وجود برخورداری از ظرفیت‌های گردشگری سهم قابل‌توجهی از ورود گردشگران ندارد. شاید در شرایط کمبود بودجه دولت، مردمان بومی بتوانند با نشر جاذبه‌های استان خود در فضای مجازی، گردشگران بیشتری را به این استان دعوت کنند./مژده‌ پورزکی/ صمت

بدون نظر

ارسال دیدگاه